z archiwum mo z ramka W niedzielę 16 listopada odbędą się wybory samorządowe. Postanowimy wówczas, kto będzie nas reprezentował... co, jak i gdzie? Oto kilka wstępnych informacji.

W niedzielę 16 listopada odbędą się wybory samorządowe. Postanowimy wówczas, kto będzie nas reprezentował w Sejmiku Województwa Śląskiego, w radach - powiatu i miasta oraz o tym, kto zasiądzie w fotelu prezydenta. 

Kandydatów na prezydenta, do sejmiku oraz do rady powiatu wybieramy w identyczny sposób jak poprzednio. Na karcie do głosowania szukamy odpowiadającego nam kandydata. Głosujemy stawiając znak „X” w kratce przy jego nazwisku. W tym roku kandydaci do powiatu rywalizują o dziesięć mandatów w jednym okręgu wyborczym, który obejmuje cały Będzin.

Poważne zmiany ordynacja wyborcza wprowadziła za to w wyborach do rad gmin. W tym roku po raz pierwszy będziemy wybierać miejskich rajców w okręgach jednomandatowych. Będzin podzielono zatem na 23 części, które zastąpiły dotychczasowe 4. Co to znaczy dla nas wyborców? W każdym z 23 okręgów będziemy wybierać tylko jednego radnego! Mandat otrzyma ten kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów w danej części miasta.

Będzin, listopad 2014

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com